marginesstrona główna          mapa portalu           polityka cookies                 kontakt z redakcją
marginesFinanse osobiste             Makroekonomia i inwestycje             Bankowość             Zadłużenie             Sektor nieruchomości

Jesteś tutaj: strona główna » zadłużenie » Kredyty lombardowe. Dla kogo?

marginesKredyty lombardowe. Dla kogo?
marginesmargines
folder
28.03.2013. o godzinie 09:10 przez Michał Muryn w kategorii: zadłużenie

Oko za oko, ząb za ząb, w przenośni może działa jeszcze w dzisiejszym społeczeństwie, jednak z reguły odbywa się teraz jednak oko za pieniądze, ząb za pieniądze. Chyba, że chodzi o kredyty lombardowe - tam jest na odwrót - pieniądze za ząb.

Z tą uwagą, że ząb musi być złoty albo wykonany z innego metalu szlachetnego. Kredyty lombardowe - inaczej zwane kredytami pod zastaw - są chyba najstarszymi z możliwych.

Jak to zwykle bywa, kredyty lombardowe dzielą się na kilka kategorii. Pierwsza to oczywiście ta najprostsza, kiedy zwykły Kowalski, potrzebując gotówki a nie mogąc zaciągnąć kredytu, udaje się do lombardu. Tam przedstawiony przez niego wartościowy przedmiot (biżuteria, metale szlachetne, papiery wartościowe, samochód, dzieła sztuki) poddawany jest wycenie a Kowalski może odebrać pieniądze będące 20-80% wartości tej ruchomości. Z reguły obliczane jest za to niebotyczne oprocentowanie, nie każdy może sobie jednak pozwolić na inne kredyty. Istotne jest też to, że w momencie niewywiązania się z umowy, bank lub lombard uzyskuje prawo do gospodarowania otrzymaną ruchomością, w tym jej sprzedaży.

Więcej na ten temat na stronach: , i .

Innym przykładem takich kredytów, są te, udzielane przez bank centralny bankom komercyjnym, w zamian za zastaw papierów wartościowych, metali szlachetnych, czy tak jak w poprzednim wypadku, wartościowych towarów. W przypadku starania się o takie kredyty, bank musi posiadać przedmiot, za który chce dostać pieniądze. Z reguły nie operuje się tu rzeczywistymi przedmiotami, a tak zwanymi warrantami, które potwierdzają, ze faktycznie towar taki jest w posiadaniu banku, czy konkretnej osoby. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku dużą wadą jest czas na spłatę zadłużenia - kredyty takie spłacić należy w terminie od kilku tygodni do kilku miesięcy, nie dłużej jednak niż w ciągu roku.

Czytaj też: , oraz System reklamy Test.
 
marginesPrzeczytaj także inne publikacje w tej tematyce:
 
marginesTę publikację komentowali

marginesTa publikacja nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj.

 
marginesSzukaj nas na Facebooku

 
Wszystkie prawa zastrzeżone przez cdc.org.pl © 2013

niezależny portal finansowy | kontakt | mapa portalu | cookies